Czy można zostać zatrudnionym przez stowarzyszenie?

Organizacje pożytku publicznego, należą do tzw. sektora III. Prze prawną rejestrację, dlatego w ramach swojej działalności mogą zatrudniać osoby, o ile nie mają takich zastrzeżeń w statucie. Zazwyczaj forma zatrudnienia dotyczy często umów o dzieło, czy zlecenie, ponieważ ogranicza się do spraw księgowych. Jednak, jeśli dana jednostka organizacyjna; stowarzyszenie, czy fundacja mają dostateczne środki, albo biorą udział w programach wspierających np. aktywizacje zawodową jak np. Zakłady Aktywności Zawodowej, które często są właśnie zakładane przez stowarzyszenia, albo ich zrzeszenia, to możemy się spotkać z umową o pracę. Jakie są formy zatrudnienia?

Stowarzyszenia mogą pomóc w odzyskaniu odszkodowania (pixabay.com)

Co i jak?

Organizacje, ogłaszają formę zatrudniania zgodnie ze sowim statutem, czy udziałem w jakimś projekcie budżetowym np. w porozumieniu Urzędu Miasta, czy Wojewódzkiego z którego może czerpać środki na wynagrodzenie. Jeśli w statucie stowarzyszanie prowadzi działalność gospodarczą, może wykorzystać też ku temu swoje dochody. Jeśli nie prowadzi korzysta tylko w własnych składek, czy darowizn. Młode stowarzyszenia zazwyczaj oferują prace dla wolontariuszy. Stowarzyszenia uczestniczące w programach społecznych choćby w zakresie wsparcia ofiar wypadków. Idealnym przykładem jest tutaj stowarzyszenie Wokanda.

Ogromne wsparcie

W ramach celów statutowych stowarzyszeń, możemy uzyskać pomoc w różnych grupach docelowych; branża medyczna, zwłaszcza stowarzyszenia psychologów i psychiatrów, stowarzyszenia onkologów, grupy wsparcia, prawników, twórców, religijne. Stowarzyszenie zawiązuje grupa aktywnych ludzi min. 14 osób. Statut jest jakby prawnym kodeksem działania, organizacji, podstaw prawnych. W nim też jest określone, kto może zostać jego członkiem. Jeżeli w statucie nie ma określonych zadań, to stowarzyszenie nie może ich podejmować. Każda organizacja pożytku publicznego jest zobowiązana do składania sprawozdania z działalności i budżetu.

Dodaj komentarz